*/?>

המולת החיים וחשבון בנק הזמן

המולת החיים השוטפים לעיתים משכיחה מאיתנו עובדה חשובה – המשאבים היקרים ביותר שעומדים לרשותנו הם הזמן והבריאות שלנו.

ניהול זמן נכון הוא גורם מכריע להשגת יעדים שאנו מציבים לעצמנו בחיים, הן במישור הפרסונלי והן במישור הקרייריסטי, וכמובן ששני מישורים אלו קשורים ומשפיעים זה על זה.
חשבוננו בבנק הזמן הוא תמיד מוגבל, והסטטוס שלו משתנה בהתאם לריכוז ולבהירותנו בכול רגע, לרמת המוטיבציה והאנרגטיות הכללית, ולמטלות היומיומיות שעלינו לצלוח, לכן ניהול זמן הוא אחד מכישורי החיים היותר חשובים להצלחתנו במשימות שאנו נוטלים וביכולתנו לתרום לאחרים תרומה אמתית.

ומה אם אומר לכם שאין דבר כזה ניהול זמן?
הרי את הזמן לא ניתן לנהל – הוא תמיד ימשיך, אף פעם לא עוצר ולא ממש מטריד אותו מה קורה איתנו…
הוא לא ניתן לניהול / שליטה / שינוי… הוא קיים.
אז מה אפשר לעשות?
לנהל את עצמנו בתוך מסגרת הזמן.
שינוי תפיסה זו משפיע באופן ישיר ומשמעותי על ההתנהלות שלנו והאפקטיביות.
התנהלות נכונה במסגרת הזמן שלנו חיונית במיוחד כשאנו פונים אל גיבוש והגשמת פרויקט חדש, ולכן מומלץ לנער את האופן הקבוע בו אנו מתנהלים עם הזמן שלנו, ולאמץ כלים שיסייעו לנו בניצול מיטבי ואופטימיזציה של משאב הזמן שברשותנו.

הכלים שעוזרים לנו בדרך:

לוח שנה, יומן, פתקים, ואפליקציות לוחות זמנים, על מנת להזכיר לנו כול הזמן את רצוננו בניצול זמן אפקטיבי.

5 טיפים חשובים לנטילת השליטה על ניצול הזמן שלנו, ורתימתו לכיבוש היעדים שלפנינו

  1. התבוננות במצב הקיים ותיעוד – כדי לנצל את הזמן שלנו נכון אנו צריכים להכיר מחדש את האופן שבו אנו צורכים אותו, לכן מטרת השלב הראשון היא לעלות את הרזולוציה בהבנת השימוש שלנו בזמן שלנו, לשם כך יש להתחיל ולתעד למשך כשבוע את כול הפעולות שאנו עושים, כול פעולה פרודוקטיבית או שגרתית כמו בדיקת מיילים, וגם פעולות ש"מבזבזות" את זמננו כמו שיחות ארוכות בטלפון. כך נקבל תמונה אמינה של שימושנו בזמן, הרגלנו, והצרכים שלנו. לאחר שהתיעוד ברשותנו כדאי לסמן בו את התבניות הנשנות, תחת קטגוריות של- פרודוקטיביות, מטלות חיים שוטפות, זמן הרפיה רגוע, ומטלות לא חיוניות.
  2. ניתוח תיעוד הזמן שלנו – תיעוד טוב יגלה לנו 'כיסי זמן' בהם אנו מאבדים זמן יקר, ודפוסי ערנות בהן אנו נכונים יותר במשך היום לפרצי עבודה אינטנסיבית, או חיוניות פחות. חשוב מאד להתאים את התכנית לדפוסים הללו. ולהקדיש בתכנית מקום למנוחה טובה, ולתחזוק מערכות היחסים הקיימות עם העולם סביבנו. מטרת התכנית היא לנסח לנו את סדרי העדיפויות בניצול הזמן שלנו, הגדרת החיוני ומה שניתן לוותר עליו או לצמצמו, ויצירת אפיק יצרני למימוש היעדים.
  3. השלב הבא הוא הגדרת המטרות שלנו, לאן אנו שואפים להגיע עם הפרויקט החדש, מהו קו הסיום למימוש הפרויקט, מהם שלביו, ומה דורש כול שלב. חשוב לבחור יעדים הגיוניים ולהצמיד להם תאריכי סיום ריאליים, אחרת נלחם לשווא נגד השעון. התכנית צריכה להיכתב על כול שלביה לפי תאריכים בלוח השנה והיומן, אל תהססו לציין בכול יום עד כמה קרובים אתם להגשמת היעד.
  4. הערכה חוזרת – החיים דינאמיים ובלתי אפשרי לסגור אותם בסד התכנית, למרות זאת יש לדבוק בתכנית על מנת להגשימה, הפתרון הוא בביצוע הערכות חוזרות אחת לפרק זמן קבוע, בהערכות אלו תוכלו לייצב את התכנית בשנית, להתאימה לנסיבות המשתנות, ולהוסיף דגשים שמודעותכם לאופן ניצול הזמן האירה.
  5. מה לא לעשות – לעיתים אנו חושבים להשתמש בחזקות כמו מולטי טסקינג על מנת להצליח בכמה משימות בו זמנית, מומלץ לא לפעול כך ולייחד לכול פעולה בתכנית את חלון הזמן שלה. ריכוז הוא דבר החיוני בהצלחת הפרויקט, וכך גם הכוונה המכניסה אותנו לשלבי הביצוע של כול משימה, לכן נסו להימנע מעירוב בין משימות שונות והקפידו על הפרדה. אל תוותרו בתכנית על פעולות מטעינות אנרגיה כמו בילוי, ומנוחה, לפעולות אלו יש חשיבות אנרגטית גדולה ביכולת להקדיש עצמכם לשלבים הביצועיים בפרויקט.

לסיכום, הכרה עצמית ויכולת התמדה הן המרכיב העיקרי בהצלחת התכנית למימוש כל פרויקט, הכרה עצמית תסייע בהבנת הפעולות המרתיעות אתכם במימוש, והסימן שלהן יהיה הנטייה הטבעית לדחותן לאחר כך, חשוב שלא להסכים להרגלים אלו ולבצע דווקא פעולות אלו בהתמדה במועדן, ולא לדחותן.
ניהול זמן הוא ניהול פרויקט, וניהול נכון יגלה לכול אחד מאיתנו המון על עצמנו, ויכשיר אותנו לאפקטיביות גדולה יותר בשימוש בזמן, ולהרגשת סיפוק שתתבטא בשינוי מציאות חיינו.

על הכותבת

יפעת ברכה – יזמת ומלווה עסקים, מפתחת 'תובנות – פיתוח עסקי חכם', מנכ"ל מעגל תנופה – ארגון נטוורקינג